Previous Winners

Season

1991-1992

Division 1 Champions

Casino A (126)

Division 1 Runners-up

Victoria (110)

Division 2 Champions

Albion (102)

Division 2 Runners-up

Flights B (87)

Open Knockout

Casino A

Division 1 Knockout

Casino A

Division 2 Knockout

Flights B

Scratch Champion

Alan Bambridge

Handicap Open

Stuart Bingham

Div. 1 Singles KO

Stuart Bingham

Div. 2 Singles KO

Gary Fardell

Doubles Knockout

Alan Bambridge
Bill Hudson

1992-1993

Division 1 Champions

Kings (155)

Division 1 Runners-up

Flights B (154)

Division 2 Champions

Starr B (143)

Division 2 Runners-up

Westcliff Snooker (137)

Open Knockout

Ray. Mill A

Division 1 Knockout

Green Baize A

Division 2 Knockout

Victoria B

Scratch Champion

Alan Bambridge

Handicap Open

Alan Bambridge

Div. 1 Singles KO

Bill Hudson

Div. 2 Singles KO

Andy Hughes

Doubles Knockout

Darren Rawbone
Terry Mullen

1993-1994

Division 1 Champions

Executive A (156)

Division 1 Runners-up

Victoria B (151)

Division 2 Champions

Q-Ball A (186)

Division 2 Runners-up

Victoria C (160)

Open Knockout

Edwardian

Division 1 Knockout

Victoria A

Division 2 Knockout

Green Baize B

Scratch Champion

Jim Luker

Handicap Open

Alan Furne

Div. 1 Singles KO

Phil New

Div. 2 Singles KO

Andy Barber

Doubles Knockout

Andy Barber
Russell Beaumont

Highest Break

Rob Graveley (91)

Ladies Champion

Jan Pomphrey

Junior Champion

Paul Murray

1994-1995

Division 1 Champions

Edwardian (185)

Division 1 Runners-up

Green Baize A (179)

Division 2 Champions

Starr B (191)

Division 2 Runners-up

Westcliff Leisure A (179)

Open Knockout

Green Baize B

Division 1 Knockout

Radion A

Division 2 Knockout

Ray. Mill B

Scratch Champion

Jim Luker

Handicap Open

Mac Baylis

Div. 1 Singles KO

Phil New

Div. 2 Singles KO

Kevin Clark

Doubles Knockout

Frazer Saul
Alan Tibbit

Highest Break

Gary Fardell (102)

Ladies Champion

Lyn Cast

1995-1996

Division 1 Champions

Ray. Mill A (196)

Division 1 Runners-up

Radion A (158)

Division 2 Champions

Westcliff Snooker A (196)

Division 2 Runners-up

Ray. Lanes A (176)

Open Knockout

Westcliff Snooker B

Division 1 Knockout

Westcliff Snooker C

Division 2 Knockout

Ray. Lanes

Scratch Champion

Tommy Banks

Handicap Open

Frank Evans

Div. 1 Singles KO

Lyn Cast

Div. 2 Singles KO

Alan Muggleton

Doubles Knockout

Gary Fardell
John Bullock

Highest Break

Alan Andrews (69)
Gary Fardell (69)

Ladies Champion

Julia Luker

1996-1997

Division 1 Champions

Heron Park

Division 2 Champions

Albion

Open Knockout

Green Baize C

Division 1 Knockout

W/cliff Snooker C

Division 2 Knockout

Albion

Scratch Champion

Lee Higgins

Handicap Open

Peter Humm

Div. 1 Singles KO

Don Mason

Div. 2 Singles KO

Jim Luker

Doubles Knockout

Dave Compton
Craig Gozzett

Highest Break

Simon Hughes (100)

Ladies Champion

Lyn Cast

1997-1998

Division 1 Champions

Starr A

Division 2 Champions

Green Baize D

Open Knockout

Wickford Snooker

Division 1 Knockout

Edwardian

Division 2 Knockout

Executive A

Scratch Champion

Lee Higgins

Handicap Open

John Elsey

Div. 1 Singles KO

Dave Foster

Div. 2 Singles KO

Dave Jarvis

Doubles Knockout

Darren Rawbone
Terry Mullen

Highest Break

Shaun Sparks (90)

 Ladies Champion

Tracy Warren

Junior Champion

Michael Finnerty

1998-1999

Division 1 Champions

Edwardian

Division 2 Champions

Wickford Snooker

 Open Knockout

W/cliff Snooker C

Division 1 Knockout

Edwardian

Division 2 Knockout

Green Baize E

Scratch Champion

Simon Hughes

Handicap Open

Alistair Johnson

Div. 1 Singles KO

Clive Lainchbury

Div. 2 Singles KO

Richard Slater

Doubles Knockout

Alistair Johnson
Simon Taylor

Highest Break

Simon Hughes (93)

Ladies Champion

Lyn Cast

Junior Champion

Ross Druitt

1999-2000

Division 1 Champions

Green Baize D

Division 2 Champions

Green Baize X

 Open Knockout

Starr B

Division 1 Knockout

W/cliff Snooker D

Division 2 Knockout

Starr B

Scratch Champion

Clive Lainchbury

Handicap Open

Lisa Gordon

Div. 1 Singles KO

Dave Felton

Div. 2 Singles KO

Tommy Banks

Doubles Knockout

Lyn Cast
Lisa Gordon

Highest Break

Gary Fardell (70)

 Ladies Champion

Lisa Gordon

Junior Champion

Ross Druitt

2000-2001

Division 1 Champions

Edwardian (140)

Division 1 Runners-up

Wickford Snooker (139)

Division 2 Champions

Executive A (144)

Division 2 Runners-up

Southern B (133)

Open Knockout

Q-Ball

Division 1 Knockout

W/cliff Snooker X

Division 2 Knockout

Southern "A"

Scratch Champion

John Elsey

Handicap Open

Tony Gardiner

Div. 1 Singles KO

Tony Gardiner

Div. 2 Singles KO

John Cowley

Doubles Knockout

Jonathan Boakes
Dave Boakes

Highest Break

David Oliver (77)

2001-2002

Division 1 Champions

Edwardian (153)

Division 1 Runners-up

Executive C (144)

Division 2 Champions

W/cliff Snooker B (150)

Division 2 Runners-up

Ray. Lanes A (144)

Open Knockout

Pockets A

Division 1 Knockout

Victoria C

Division 2 Knockout

Starr Snooker

Scratch Champion

Martin Leaver

Handicap Open

Jonathan Boakes

Div. 1 Singles KO

Ross Druitt

Div. 2 Singles KO

John Cowley

Doubles Knockout

John Cowley
Mark Cowley

Highest Break

Martin Tuhill (65)

 

2002-2003

Division 1 Champions

Green Baize D (156)

Division 1 Runners-up

Southern Snooker (142)

Division 2 Champions

Albion (149)

Division 2 Runners-up

Executive A (147)

Open Knockout

Essex Snooker

Division 1 Knockout

Wickford Snooker

Division 2 Knockout

Starr Snooker

Scratch Champion

Antony Harvey

Handicap Open

Tony Gardiner

Div. 1 Singles KO

Dave Boakes

Div. 2 Singles KO

Melvyn Johnson

Doubles Knockout

John Parker
Piet Haazebroek

Highest Break

Ben Sleap (71)

2003-2004

Division 1 Champions

Wickford A (147)

Division 1 Runners-up

Westcliff B (145)

Division 2 Champions

Canvey Con. B (166)

Division 2 Runners-up

Pockets A (162)

Open Knockout

Wickford A

Division 1 Knockout

Starr Snooker

Division 2 Knockout

Green Baize A

Scratch Champion

Ted Fey

Handicap Open

Alistair Johnson

Div. 1 Singles KO

Gareth Rosier

Div. 2 Singles KO

Melvyn Johnson

Doubles Knockout

Ross Druitt
Scott Druitt

Highest Break

Paul Goble (83)

2004-2005

Division 1 Champions

Wickford A (155)

Division 1 Runners-up

Rileys Westcliff B (152)

Division 2 Champions

Canvey Con. A (159)

Division 2 Runners-up

Rileys Leigh A ( 149)

Open Knockout

Pockets B

Division 1 Knockout

Green Baize D

Division 2 Knockout

Canvey Con. B

Scratch Champion

Simon Marlton

Handicap Open

Steve England

Div. 1 Singles KO

Paul Blackstock

Div. 2 Singles KO

Clive Freeman

Doubles Knockout

Roger Baldwin
Matin Tuhill

Highest Break

Dean Galbally (95)

 

2005-2006

Division 1 Champions

Ray Lanes A (149)

Division 1 Runners-up

Starr (146)

Division 2 Champions

Shell club (162)

Division 2 Runners-up

Q-Ball C (158)

 Open Knockout

Starr

Division 1 Knockout

Starr

Division 2 Knockout

Green Baize B

Scratch Champion

Lee Farebrother

Handicap Open

Steve England

Div. 1 Singles KO

James Moore

Div. 2 Singles KO

Nick Sammons

Doubles Knockout

James Moore
Matt Moore

Highest Break

Lee Farebrother (104)

2006-2007

Division 1 Champions

Ray Lanes A (171)

Division 1 Runners-up

Pockets A (153)

Division 2 Champions

Ray Lanes B (153)

Division 2 Runners-up

Q-Ball A (145)

Open Knockout

Victoria A

Division 1 Knockout

Shell Club

Division 2 Knockout

Wickford B

Scratch Champion

Pri Kataria

Handicap Open

Mike Lacey

Div. 1 Singles KO

Antony Harvey

Div. 2 Singles KO

Paul Gardiner

Doubles Knockout

Antony Harvey
Martin Leaver

Highest Break

Vic Harris (87)

2007-2008

Division 1 Champions

Wickford A (155)

Division 1 Runners-up

Pockets A (147)

Division 2 Champions

Rileys W/cliff D (140)

Division 2 Runners-up

Q-Ball Z (129)

Open Knockout

Starr

Division 1 Knockout

Canvey Con A

Division 2 Knockout

Q-Ball S

Scratch Champion

Simon Marlton

Handicap Open

James Moore

Div. 1 Singles KO

James Moore

Div. 2 Singles KO

Ray Nicholls

Doubles Knockout

Tony Sutton
James Phillips

Highest Break

Vic Harris (101)

Breaks 25 & Over

James Moore (29)

Best Improved H'Cap

Ray Nicholls

2008-2009

Division 1 Champions

Eddies (133)

Division 1 Runners-up

Rileys Westcliff A (132)

Division 2 Champions

Rileys Leigh A (114)

Division 2 Runners-up

Q-Ball S (109)

Open Knockout

Q-Ball S

Division 1 Knockout

Starr

Division 2 Knockout

Canvey Con. A

Scratch Champion

James Moore

Handicap Open

Dean Galbally

Doubles Knockout

Dan Ashbrook
Jason Wade

Highest Break

Dean Galbally (83)

Breaks 25 & Over

Nigel Howe (23)

Best Improved H'Cap

Paul Castle

2009-2010

Division 1 Champions

Eddies (124)

Division 1 Runners-up

Starr (113)

Division 2 Champions

Rileys Westcliff B (125)

Division 2 Runners-up

Canvey Con. A (118)

 Open Knockout

Canvey Con. B

Division 1 Knockout

Starr

Division 2 Knockout

Canvey Con. A

Scratch Champion

Nigel Howe

Handicap Open

Dean Galbally

Doubles Knockout

Jack Harnet
Ryan Wingrave

Highest Break

Nigel Howe (87)

Breaks 30 & Over

Nigel Howe (22)

Best Improved H'Cap

Matt Glasby

2010-2011

Division 1 Champions

Pockets A (113)

Division 1 Runners-up

Starr (107)

Division 2 Champions

Rileys W/cliff A (121)

Division 2 Runners-up

Rileys Leigh B (110)

Open Knockout

Starr

Division 1 Knockout

Rileys W/cliff B

Division 2 Knockout

Rileys Leigh C

Scratch Champion

Lee Farebrother

Handicap Open

Matt Moore

Doubles Knockout

Dean Galbally
Paul Pasiful

Highest Break

Nigel Howe (79)

Breaks 30 & Over

Nigel Howe (22)

Best Improved H'Cap

Tony O'Toole

2011-2012

Division 1 Champions

Pockets T (111)

Division 1 Runners-up

Ray Lanes B (105)

Division 2 Champions

Canvey Con B (94)

Division 2 Runners-up

Q Ball A (93)

The Henton Cup

Pockets A

Runners-up

Eddies

Scratch Champion

Nigel Howe

Runner-up

Pri Kataria

Handicap Open

Steve Allery

Runner-up

Daniel Hyams

Doubles Knockout

Steve Allery
Simon Ray

Runners-up

Trevor Lee
Clive Lanchbury

Highest Break

Dean Galbally (88)

Breaks 30 & Over

Nigel Howe (24)

Best Improved H/Cap

Ryan Radford

2012-2013

Division 1 Champions

Starr A (123)

Division 1 Runners-up

Pockets T (115)

Division 2 Champions

Starr B (112)

Division 2 Runners-up

Q Ball S (112)

The Henton Cup

Starr A

Runners-up

Pockets A

Scratch Champion

Nigel Howe

Runner-up

David James

Handicap Open

Irv Harpaul

Runner-up

Matt Glasby

Doubles Knockout

Nigel Howe
Nick Sammons

Runners-up

Daniel Hyams
Mitch Carroll

Highest Break

Dean Gallbally (102)

 Breaks 30 & Over

Nigel Howe (35)

 Best Improved H/Cap

Jay Carpenter

2013-2014

Division 1 Champions

Pockets T (110)

Division 1 Runners-up

Starr B (107)

Division 2 Champions

Pockets A (95)

Division 2 Runners-up

Ray Lanes B (93)

The Henton Cup

Ray Lanes L

Runners-up

Ray Lanes C

Scratch Champion

Nigel Howe

Runner-up

Irv Harpaul

Handicap Open

Jordan Vincent

Runner-up

Anthony Morley

Doubles Knockout

Dave Simpson
Grant Cannon

Runners-up

Tim Vann
Trevor Lee

Highest Break

Dean Gallbally (97)

 Breaks 30 & Over

Nigel Howe (31)

Best Improved H/Cap

Jordan Vincent

2014-2015

Division 1 Champions

Starr B (113)

Division 1 Runners-up

Pockets T (103)

Division 2 Champions

Thorpe Hall (95)

Division 2 Runners-up

Basildon Z (86)

The Henton Cup

Starr B

Runners-up

Ray. Lanes L

Scratch Champion

Pri Kataria

Runner-up

Dean Galbally

Handicap Open

David James

Runner-up

Dean Galbally

Doubles Knockout

Jamie Cutmore
Barry Stanton

Runners-up

Peter Ruddock
Paul Duggan

Highest Break (A)

Nigel Howe (85)

Highest Break (I)

Jordan Vincent (83)

Highest Break (S)

Craig Rawlings (27)
Jack Hull, Ray Harris

Breaks 50 & Over (A)

Nigel Howe (10)

Breaks 25 & Over (I)

Ross Druitt (16)

Breaks 20 & Over (S)

Lewis Carr (4)

Best Improved H/Cap

Darren Gould

2015-2016

Division 1 Champions

Q-Ball A (111)

Division 1 Runners-up

Basildon E (100)

Division 2 Champions

Ray. Lanes L (95)

Division 2 Runners-up

Pockets B (95)

The Henton Cup

Ray. Lanes A

Runners-up

Q-Ball A

Scratch Champion

Nigel Howe

Runner-up

Matt Glasby

Handicap Open

Chris Gaunt

Runner-up

Gerry Barclay

Doubles Knockout

Terry Lamb
Lee Bracken

Runners-up

Matt Glasby
Tom Wakefield

Highest Break (A)

Jordan Sillett (125)

Highest Break (I)

Jordan Vincent (71)

Highest Break (S)

Jack Hull (31)

Breaks 40 & Over (A)

Jordan Sillett (13)

Breaks 30 & Over (I)

Aiden Finch (7)

Breaks 20 & Over (S)

Jack Hull (4)

Best Improved H/Cap

Jordan Vincent

2016-2017

Division 1 Champions

Basildon E (111)

Division 1 Runners-up

Pockets T (103)

Division 2 Champions

Runwell Social (92)

Division 2 Runners-up

Starr A (86)

The Henton Cup

Pockets A

Runners-up

Basildon E

Scratch Champion

Matt Glasby

Runner-up

Nigel Howe

Handicap Open

Kash Tarri

Runner-up

Dan Hyams

Doubles Knockout

Ryan Wingrave
Paul Castle

Runners-up

Paul Duggan
Peter Ruddock

Highest Break (A)

Nigel Howe (94)

Highest Break (I)

Dave James (52)

Highest Break (S)

William Uden (39)

Breaks 40 & Over (A)

Dean Galbally (13)

Breaks 30 & Over (I)

Jamis Cutmore (10)

Breaks 20 & Over (S)

Jack Hull (4)

William Uden (4)

Best Improved H/Cap

Anthony Poole

Jeff Archer